Choď na obsah Choď na menu

Splavovanie rieky Orava

21. 2. 2018

 

"SPOZNAJME  BLIŽSIE SLOVENSKO - tentokrát ORAVU"

Splavovanie  rieky  ORAVA a vybraná prehliadka  kultúrnych pamiatok  Oravy dňa 30.6. 2018

     Dňa 30.6. a 1.7. 2018 Slovenský Orol Miezgovce a ŠKP Bánovce n/B  pripravil pre svojich členov a sympatizantov v seriáli "POZNAJ KRASY SLOVENSKA" ďalšiu zo svojich plánovaných turistických akcii. Po minuloročnom splavení rieky Hron,  tento krát pokorili aj rieku Orava (cca. 20km trasa O. Podzámok - D. Kubín) a navštívili aj Šútovský vodopád (okr. Martin).      Hoci počasie nebolo ideálne všetci účastníci to zvládli  a získali nezabudnuteľné zážitky pri spoznávaní našej krásnej domoviny. 


     Rieka Orava je celkom pokojná rieka. Možno v niektorých úsekoch máličko prudšia, ale bez vážnejšieho rizika.  Rieka  ktorej dľžka na našom území  je niečo vyše 100km vzniká sútokom dvoch riek a to  pravostrannej Bielej Oravy a ľavostrannej Čiernej Oravy, ktorá priteká z Poľska. Na ich sútoku bola postavená Oravská priehrada. Pod priehradným múrom už tečie pod spoločným názvom Orava, prevažne juhozápadným smerom. Prietok je pod priehradou regulovaný a teda pokojný.  Možno v čase silných búrok je rieka dravšia, tento krát však na vcelku pokojnej hladine sme musela niekoľkokrát vstúpiť do chladnej vody a pretlačiť naše rafty cez plytčinu.   Najkrajšia časť splavovania je pri  Oravskom Podzámku, kde rieka podmýva  malebne skalu s Oravským zámkom. Rieka preteká pokojne cez mesto D.Kubín. Za Tvrdošínom potom tečie rieka na juhovýchod a vytvára veľké oblúky. Do Váhu ústi v prielomovej kraľovianskej doline, pri obci Kralovany, kde je sútok najsilnejší a pre splavovanie aj najnebezpečnejší.  Celý tok rieky Orava bol v roku 1997 vyhlásená za chránený areál  so 4. stupňom ochrany. Predmetom ochrany je komplex zachovalých riečnych ekosystémov s bohatým druhovým zastúpením fauny a flóry a biotopov mnohých chránených, vzácnych a ohrozených druhov organizmov.

Ak chceme porovnať rieku Hron a Oravu? Každá rieky je nie čim špecifická  a má svoje čaro. Koryto rieky Hron je užšie a aj prúd silnejší a dravší, čo Vás núti maximálne sa sústrediť na jazdu a vyhýbať sa skalným perejám.  Hron splavíte  s vyššou dávkou adrenalínu. Orava je síce pokojnejšia,  ale si vyžaduje silné ramená, pretože  veslovať viac ako 4 hod. nie je vôbec jednoduché, ale zvládli sme to a verte že stálo to za to....

Cestou domov sme využili taktiež na návštevu Šútovského vodopádu, ktorý je cca. hodinku cesty z obce Šútov pri reštaurácii Rieka medzi Kralovanmi a Martinom. Malebná príroda a cca. 40m vodný unikát  obohatil naše vedomosti o našom krásnom slovensku.

 

A čo nás čaká najbližšie...?  Okrem akcii ktoré sú v ročnom  pláne, tak mesiac september-október pravde podobne návšteva sklípkov  a cykloturistika  v lokalite Južných Čiech.  Milotice,Buchlov a Valtice dávajú príležitosť realizovať sa gurmanom- vinárom aj športovcom.  O tejto akcii budeme bližšie informovať na našej stránke www.slovenskyorolmiezgovce.sk 

 

 

 

 

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Splavovanie Oravy 2018